WORLD CHAMPIONSHIP FITNESS&BODYBUILDING WFF-WBBF, 17.10.2015 GDAŃSK, POLAND

PLACE NAME COUNTRY NUMBER

FIT-KID UNTIL 6 YEARS
1. Kornelia Gajda POLAND 4
2. Dalia Bonalska POLAND 1
3. Lena Skaskiewicz POLAND 2
4. Milena Wachowicz POLAND 3
5. Oliwia Czarnas POLAND 5

FIT-KID UNTIL 8 YEARS
1. Milena Żołnowska POLAND 15
2. Dominika Kąkol POLAND 11
3. Zosia Borek POLAND 13
4. Aleksandra Budzeń POLAND 10
5. Paula Kijko POLAND 9
6. Sylwia Budzich POLAND 14
7. JANA RALIĆ SERBIA 12

FIT-KID UNTIL 10 YEARS
1. Zuzanna Wolska POLAND 24
2. Julia Niedzwiecka POLAND 29
3. TIJANA RISTIĆ SERBIA 25
4. Mila Grabowska POLAND 27
5. Ada Ozimkowska POLAND 26
6. Wiktoria Lis POLAND 23
7. ADIMAITYTE MANTE LITWA 30
8. Natalia Chustak POLAND 21
8. Natalia Skowroń POLAND 19
9. IVA CREVAR SERBIA 22
10. TARA BUNDALO SERBIA 28
11. ANA RALIĆ SERBIA 20

FIT-KID UNTIL 11 YEARS
1. Julita Adamczyk POLAND 38
2. Klaudia Nguyen POLAND 36
3. Iga Marciszonek POLAND 33
4. Natalia Bednarska POLAND 39
5. Maja Pawlak POLAND 35
6. Agnieszka Sienkiewicz POLAND 34
7. ANASTASIJA KOTARICA SERBIA 37

FIT-KID UNTIL 12 YEARS
1. Julia Dębicka POLAND 43
2. Maja Wojsz POLAND 50
3. Inga Kobyłecka POLAND 46
4. Liwia Cheda POLAND 49
5. Anna Lichota POLAND 44
6. Natalia Gajda POLAND 47
7. ANA MOMIĆ SERBIA 45
8. ANDJELA JAHURA SERBIA 48

FIT-KID UNTIL 14 YEARS
1. Kinga Bąkowska POLAND 56
2. Patrycja Kołowska POLAND 60
3. FRALOVA YESENIYA BELARUS 57
4. Aleksandra Tokarska POLAND 58
5. Monika Faliszewska POLAND 55
6. Aleksandra Porzuc POLAND 54
7. Julia Nawrocka POLAND 59

FIT-KID BOYS
1. Mateusz Gibowski POLAND 67
2. KHUDZIAKOU ARSENI BELARUS 66
3. Marcel Miianowski POLAND 65
4. Filip Adamczyk POLAND 68
5. Marcel Szulc POLAND 64

FITNESS AEROBIC UNTIL 16 YEARS
1. Nikola Szydłowska POLAND 77
2. Daria Chmielewska POLAND 78
3. Kasia Świniarska POLAND 79
4. JAHURA MILICA BELARUS 76
5. Wiktoria Kołcon POLAND 74
6. Gabriela Iskra POLAND 73

FITNESS AEROBIC UNTIL 18 YEARS
1. Weronika Wachowiak POLAND 89
2. Nicole Lewicka POLAND 84
3. Julia Ćwiękała POLAND 88
4. Klaudia Bejma POLAND 83

FITNESS AEROBIC OVER 18 YEARS
1. Maja Kwiatkowska POLAND 96
2. Oliwia Golińska POLAND 94
3. Ewelina Nidzgorska POLAND 95
4. Małgorzata Nidzgorska POLAND 93

DUET UNTIL 12 YEARS
1. Zuzanna Wolska i Natalia Chustak POLAND 102
2. Karolina Skowroń i Julita Adamczyk POLAND 104
3. Matylda Kosmala i Lena Kwiecień POLAND 101
4. Maria Podsiadła i Anna Rejczak POLAND 103

DUET OVER 12 YEARS
1. Agnieszka Sienkiewicz i Julia Dębicka POLAND 110
2. Olga Jeżmiańska i Matylda Kotowicz POLAND 111
3. Inga Kobyłecka i Anna Lichota POLAND 109
4. Monika Łuszczek i Hanna Biernacka POLAND 107

MINI FORMATION
1. Iga Kwiecień, Maja Król, Anna Lichota POLAND 119
2. Martyna Antos, Inga Kobyłecka, Aleksandra Tokarska POLAND 116
3. Natalia Bednarska, Maria Podsiadła, Maja Starzyńska POLAND 117

FINAL LIST: FITNESS MODEL, MISS FIGURE, MEN PHYSIQUE

WORLD CHAMPIONSHIP FITNESS&BODYBUILDING WFF-WBBF, 17.10.2015, GDAŃSK, POLAND

PLACE NAME COUNTRY NUMBER

FITNESS MODEL JUNIOR
1. LAHODZICH VERANIKA BELARUS 134
2. BARBORA STEHLIKOVA SLOVAKIA 136
3. NATALIA ZIMNOCH POLAND 153
4. VERONIKA BARNOVA SLOVAKIA 137

FITNESS MODEL I
1. LAURA CZAJA POLAND 141
2. KARAS DARYA BELARUS 130
3. VERONIKA BARNOVA SLOVAKIA 137
4. JUSKAITE IEVA LITWA 155

FITNESS MODEL II
1. MARTA GUDONYTRE LITWA 156
2. KAZIMIROVICH HALINA BELARUS 140
3. FILIPOVA NATALIA RUSSIA 146
4. FLORIAN VIKTORIJA CROATIA 178

FITNESS MODEL III
1. SINTIJA KATKEVICA LATVIA 154
2. RYBAKOVA INA BELARUS 132
3. KLAUDIA MINCEWICZ POLAND 166
4. ILONA RYBARCZYK POLAND 124

FITNESS MODEL IV
1. YSIKEAVA ZINAIDA BELARUS 129
2. JUSTYNA SOJA POLAND 125
3. JUSTYNA GRABOWSKA POLAND 165
4. NATALIA ZIMNOCH POLAND 153

MISS FIGURE CLASSIC
1. KATARZYNA DZIURSKA POLAND 135
2. PIETARI OLGA RUSSIA 150
3. BARBORA STEHLIKOVA SLOVAKIA 136
4. SILVIA CAROLINA GARCIA CORTESSI PARAGUAY 180

MISS FIGURE PERFORMANCE
1. LAHODZICH VERANIKA BELARUS 134
2. METELITSA VERONIKA BELARUS 133
3. AGNIESZKA WŁOCH POLAND 152

MISS FIGURE ATHLETIC
1. SENCHUGOVA LUDMILA RUSSIA 147
2. ILONA ŚWIERK POLAND 123
3. IWONA MĘCNER POLAND 144

MISS FIGURE +40
1. SENCHUGOVA LUDMILA RUSSIA 147
2. FILIPOVA NATALIA RUSSIA 146

MEN PHYSIQUE
1. PIOTR PARDUS POLAND 170
2. PATRYK URZYŃŚKI POLAND 159
3. MATEUSZ HOLEWIŃSKI POLAND 58
4. ROBERT KOVAĆ SŁOWACJA 138
5. ADRIAN KURKOWSKI POLAND 160
6. KACHUR DZIANIS BELARUS 131

FINAL LIST: MEN BODYBUILDING & BODYBUILDING DISABLED

WORLD CHAMPIONSHIP FITNESS&BODYBUILDING WFF-WBBF,
17.10.2015, GDAŃSK, POLAND

PLACE / NAME / COUNTRY / NUMBER

BODYBUILDING CLASSIC
1. TOMASZ KAWSKI POLAND 145
2. DANIEL CZAJA POLAND 142
3. STEFAN SAVIĆ SERBIA 174
4. PINEDA DOMINGO JAVIER PARAGUAY 182
5. KAROL KULISA POLAND 128

BODYBUILDING PERFORMANCE
1. KRYSTIAN ŁUKASZEWICZ POLAND 127
2. ARTUR KOZŁOWSKI POLAND 143
3. KUZMIN ANTON SERBIA 149
4. RAFAŁ KUKISZ POLAND 171

BODYBUILDING ATHLETIC
1. IVAN MARCELO RODRIGUEZ SEGOVIA PARAGWAY 181
2. IGOR DULOVIC CRNA GORA-MONTENEGRO 175
3. LESZEK KLIMASZ POLAND 126

BODYBUILDING EXTREME
1. DAINIUS DZIKEVICIUS LITWA 169
2. WAWRZYNIEC STASZKIEWICZ POLAND 167
3. ABRAMOV NIKOLAY RUSSIA 148

BODYBUILDING SUPER EXTREME
1. KANASZ MAROS SŁOWACJA 139
2. KRZYSZTOF KAŹMIERCZAK POLAND 161
3. MARCIN OLCHOWIK POLAND 168

BODYBUILDING +40
1. KRZYSZTOF KAŹMIERCZAK POLAND 161
2. DAINIUS DZIKEVICIUS LITWA 169
3. ARTUR KOZŁOWSKI POLAND 143
4. LESZEK KLIMASZ POLAND 126

BODYBUILDING +50
1. JOVANOVIC DUSAN SERBIA 177
2. GRZEGORZ STOJECKI POLAND 172

BODYBUILDING +60
1. PETAR CELIK SERBIA 173
2. VERDAN JAKSIC CROATIA 157

BODYBUILDING JUNIOR
1. STEFAN SAVIĆ SERBIA 174

BODYBUILDING PAIRS
1. PIETARI OLGA & KUZMIN ANTON RUSSIA

BODYBUILDING DISABLED WHEELCHAIR
1. KAROL MILEWSKI POLAND 163
2. PIOTR SZAŁAJKO POLAND 164

BODYBUILDING DISABLED GENERAL
1. KAMIL KOWALCZYK POLAND 162

OVER ALL WINNERS.
Women Bodybuilding LIUDMILA SENCIUGOVA (Russia)
Model Fitness ZINAIDA USIKOVA (Belarus)
Men Bodybuilding MAROS KANASZ (Slovakia)

JUDGES INTERNATIONAL.
Michal Starec (Slovakia)
Levent Deveci (Belgium)
Vytautas Mikuckis (Lithuania)
Aleksandra Rapajic (Serbia)
Vladimir Kurilcik (Belarus)
Valentina Kozlovskaja (Belarus)
Aleksey Lagoika (Belarus)
Andrej Basov (Russia)


Chairman Judges Panel Aleksandra Kobielak (Poland)