Протокол Чемпионата мира WFF-WBBF среди любителей. 7-11.10.13. Брусно. Словакия.

WORLD FITNESS FEDERATION
October 8, 2013, Brusno Kupele resort, Slovakia
WFF WORLD AMATEUR CHAMPIONSHIP
FINAL RESULTS
(138 Competitors from Europe, Asia and America, Only First Three Places)

MODEL FITNESS CHAMPIONSHIP
Category 1
No. Competitor's Name Country Place 
5 HARAZINOVA VLASTA Slovakia 1
199 ZIMNOCH NATALIA Poland 2
169 SHUKAITYTE AGNE Lithuania 3

Category 2
No. Competitor's Name Country Place 
116 SZABLA MAGDALENA URSULA Poland 1
69 KOCZAJ DOROTA BARBARA Poland 2
170 JEVRASOVA VERONIKA Belarus 3

Category 3
No. Competitor's Name Country Place 
106 NARBUTAITYTE KRISTINA Lithuania 1
101 FETISOVA JELENA Russia 2
186 CIORNA KATERINA Ukraine 3

Category 4
No. Competitor's Name Country Place 
103 GEORGIJEVA ANNA Bulgaria 1
50 GORKA MARTA Poland 2
128 STAJANOVIC MILJANA Serbia 3
15 LEBEDINSKAJA VIKTORIJA Ukraine

JUNIOR MODEL FITNESS CHAMPIONSHIP
Category 18 Years
No. Competitor's Name Country Place 
199 ZIMNOCH NATALIA Poland 1
170 JEVRASOVA VERONIKA Belarus 2
15 LEBEDINSKAJA VIKTORIJA Ukraine 3

Category 21 Years
No. Competitor's Name Country Place 
169 SHUKAITYTE AGNE Lithuania 1

"FIT-KID" CHAMPIONSHIP
GIRLS
Category 6 Years
No. Competitor's Name Country Place 
157 POLEVAJA MARJA Belarus 1
129 KARAFILOV MILICA Serbia 2
166 CIMBALOVA VALERIJA Belarus 3

Category 8 Years
No. Competitor's Name Country Place 
8 RAJTS ADELINA Serbia 1
118 WOLSKA ZUZANA Poland 2
29 RISTIC TIJANA Serbia 3

Category 10 Years
No. Competitor's Name Country Place 
95 KORNIJENKO KSENIJA Ukraine 1
149 MOMIROVIC LANA Serbia 2
23 MILOSEVIC MIONA Serbia 3
190 ZHUK DARJA Belarus 3

Category 12 Years
No. Competitor's Name Country Place 
30 CIORNA BOGDANA Ukraine 1
147 AFANASJEVA KATERINA Ukraine 2
179 PARKOT WIKTORIA Poland 3

Category 14 Years
No. Competitor's Name Country Place 
37 SZYDLOWSKA NIKOLA Poland 1
3 GRMUSA ANDELA Serbia 2
133 FROLOVA JESENIJA Belarus 2
194 DUDAL JULIA Belarus 3

AEROBIC FITNESS CHAMPIONSHIP
WOMEN
Category 16 Years
No. Competitor's Name Country Place 
117 ADAMCHIKOVA PATRICIJA Slovakia 1
41 LEWICKA NIKOL Poland 1
163 BERROETA MARTINA Argentina 2

Category 18 Years
No. Competitor's Name Country Place
  15 LEBEDINSKAJA VIKTORIJA Ukraine 1
45 GOLINSKA OLIWIA Poland 2
170 JEVRASOVA VERONIKA Belarus 3

Category Over 21 Years
No. Competitor's Name Country Place 
27 KALADINSKAJA RENATA Belarus 1

Category Aerobic Duets
No. Competitor's Name Country Place 
189 PARKOT WIKTORIA, BONKOWSKA KINGA Poland 1

"FIT-KID" CHAMPIONSHIP
BOYS

Category 10 Years
No. Competitor's Name Country Place 
105 TOPOLEV NIKITA Belarus 1
125 PARCHOMENKO ILJA Belarus 2

Category 12 Years
No. Competitor's Name Country Place 
153 VAISERA RODION Belarus 1
178 ZVOLENSKI ADAM Slovakia 2

AEROBIC FITNESS CHAMPIONSHIP
MEN
Category 16 Years
No. Competitor's Name Country Place 
97 LEBEDINSKIJ VITALIJ Ukraine 1

Category Over 21 Years
No. Competitor's Name Country Place 
152 NADEZHDIN JEVGENIJ Ukraine 1

DISABLED FITNESS CHAMPIONSHIP
MEN
No. Competitor's Name Country Place 
16 ABORNIJEV OLEG Ukraine 1

WFF WORLD AMATEUR CHAMPIONSHIP OVER ALL WINNERS
ALL WOMEN CATEGORIES Renata Kaladinskaja (Belarus)
ALL MEN CATEGORIES Jevgenij Nadezdin (Ukraine)
MODEL FITNESS CATEGORIES Kristina Narbutaityte (Lithuania)

WORLD BODY BUILDING FEDERATION
October 10, 2013, Brusno Kupele resort, Slovakia
WBBF WORLD AMATEUR CHAMPIONSHIP
FINAL RESULTS
(119 Asia, Europe and America Bodybuilders, Only First Three Places)

DISABLED SPORT CHAMPIONSHIP
Wheel-Chair Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 
159 ABORNYEV OLEG Ukraine 1

General Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 
140 ROSSOMAKIN OLEKSANDR Ukraine 1
196 PILECKIJ OLEG Ukraine 2

WOMEN BODYBUILDING
Classic Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 
62 FARINELLI MARIA SOL Argentina 1
120 GAITANO ROSALIA Argentina 2
80 CIORNAJA KATERINA Ukraine 3

Performance Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place
  142 MECNER IWONA KATARZYNA Poland 1
72 CASTANOS GLADYS ELIZABET Argentina 2

Athletic Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 
83 KRZYWORZEKA ALEKSANDRA AGATA Poland 1
44 MACYKUR GALINA Ukraine 2
86 LEBEDINSKAJA VIKTORIJA Ukraine 3

MEN BODYBUILDING
Classic Bodybuilding Category 1
No. Competitor's Name Country Place 
185 SZCYGIEL DAWID NIKODEM Poland 1
26 ASADOLLAHI SAEID HOSSEIN Iran 1
25 ANBARI YASHAR KAZEM Iran 2
143 MACYKUR VIKTOR Ukraine 3

Classic Bodybuilding Category 2
No. Competitor's Name Country Place 
155 KRAJEWSKI MICHAL PIOTR Poland 1
94 SOBHI AMIR ABBAS AHMAD Iran 2
122 BACZEK KAMIL KONRAD Poland 3

Performance Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 
34 HASSANKHANI SHAHRAM GHASEM Iran 1
162 JAFARI SARTOMI MOHAMMADREZA Iran 2
55 MARAFIOTI REINALDO ANDRE Brazil 3

Athletic Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place
  91 ESKANDARI MOSTAFA GOLMIRZA Iran 1
119 GHANILOO REZA ALI Iran 2
195 SHISHEHGAR VAHID Iran 3

Super Athletic Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 
38 FARAZIAGHCHEHKAND VAHID Iran 1
76 ESMAEL BEYGI MEHRAN Iran 2
192 RIJAL MIECZYSLAW Poland 3

Extreme Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 
135 KANASZ MAROSH Slovakia 1
78 BRZEZINSKI ANDRZEJ TOMASZ Poland 2
127 MIKULEWICZ MICHAL ZDZSLAW Poland 3

PAIR BODYBUILDING CHAMPIONSHIP
Classic Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 
44 MACYKUR GALINA, MACYKUR VIKTOR Ukraine 1
86 LEBEDINSKAJA VIKTORIJA, GAINULIN RUBIN Ukraine 2
80 CIORNAJA KATERINA, NADEZHDIN JEVGENIJ Ukraine 3

WBBF WORLD AMATEUR CHAMPIONSHIP OVER ALL WINNERS
All Men Bodybuilding Categories
All Women Bodybuilding Categories
Disabled Bodybuilding Categories OLEG ABORBYJEV (Ukraine)
WORLD BODY BUILDING FEDERATION
October 10, 2013, Brusno Kupele resort, Slovakia
WBBF WORLD AMATEUR CHAMPIONSHIP
(119 Asia, Europe and America Bodybuilders, Only First Places)
Junior and Senior Categories
FINAL RESULTS

MEN BODYBUILDING JUNIOR CHAMPIONSHIP
Category 18 Years
No. Competitor's Name Country Place 
100 KANIS DEIVIDAS Lithuania 1

MEN BODYBUILDING SENIOR CHAMPIONSHIP
Category 40 Years
No. Competitor's Name Country Place 
104 MEDVED PETER Slovakia 1

Category Classic Bodybuilding 50 Years
No. Competitor's Name Country Place 
51 KULAKOV OLEG Russia 1

Category Performance Bodybuilding 50 Years
No. Competitor's Name Country Place 
180 BOMBA JOZEF Slovakia 1

Category Extreme Bodybuilding 50 Years
No. Competitor's Name Country Place 
78 BRZEZINSKI ANDRZEJ TOMASZ Poland 1

Category 60 Years
No. Competitor's Name Country Place 
53 PRACZEL GABRIEL Slovakia 1

Secretary International ALI REZA RASA (Iran)