Чемпионат Европы 24.05.12.Бобруйск

 

WORLD FITNESS FEDERATION
EUROPE CHAMPIONSHIP AMATEUR
Mai 24, Bobruisk, Belarus
(only first 3 Places)
FIT-KID CHAMPIONSHIP
GIRLS
Category 6 Years
Competitor's Name Country Place 
FILIPOVICH LIZA BELARUS 1
KADKALO RUSLANA UKRAINE 2
SOLONOVICH DARYIA BELARUS 3

Category 8 Years
Competitor's Name Country Place
  ZHUK DARYA BELARUS 1
SEVERYNA DZIYANA BELARUS 2
BARADZINA BELARUS 3

Category 10 Years
Competitor's Name Country Place 
CHUBAYEVA ANASTASIYA BELARUS 1
IDZIATULINA PALINA BELARUS 2
YERMOLENKA NATALLIA BELARUS 3

Category 12 Years
Competitor's Name Country Place 
KOVALENKO VALARIYA UKRAINE 1
DUDAL YULIYA BELARUS 2
ZAKHOZHAYA DARYA BELARUS 3

Category 16 Years
Competitor's Name Country Place 
HRYSHANAVA YULIYA BELARUS 1
PLAKHOTSKAYA KATSIARYNA BELARUS 2
GUBINA GALYNA UKRAINE 3

BOYS
Category 8 Years
Competitor's Name Country Place 
ALIAKHNOVICH ALIAKSANDR BELARUS 1

Category 10 Years
Competitor's Name Country Place 
VAISERA RODION BELARUS 1
TOPALEU MIKITA BELARUS 2

Category 14 Years
Competitor's Name Country Place 
ZHUK ULADZISLAU BELARUS 1
LEBEDYNSKIJ VITALIJ NO COUNTRY REPRESENTED 2
VLADIMIROV ALEKSANDR BELARUS 3

AEROBIC CHAMPIONSHIP
WOMEN
Category 18 Years
Competitor's Name Country Place 
LEBEDYNSKA VIKTORIYA NO COUNTRY REPRESENTED 1
EVRASOVA VERANIKA BELARUS 2

Category over 21 Years
Competitor's Name Country Place
  KOLODYNSKAYA RENATA BELARUS 1
DEKSNE MARIA LATVIA 2

MEN
Competitor's Name Country Place 
BALOTNAU ALIAKSEI BELARUS 1

OVER ALL WINNER
KOLODYNSKAYA RENATA

MODEL FITNESS CHAMPIONSHIP
WOMEN
Category 1
Competitor's Name Country Place 
FRANK ALESYA BELARUS 1
KAUBRYTE AGNE LITHUANIA 2
POSKEVICIUTE JOVITA LITHUANIA 3

Category 2
Competitor's Name Country Place 
LANDA ESTER RUSSIA 1
NARBUTAITYTE KRISTINA LITHUANIA 2
SAMAK VOLHA BELARUS 3

Category 3
Competitor's Name Country Place 
MARTINKOVA EVA SLOVAKIA 1
BOCHAROVA LANA RUSSIA 2
RADZISHEUSKAYA ANASTASIYA BELARUS 3

MEN
Competitor's Name Country Place 
BALOTNAU ALIAKSEI BELARUS 1
YAKALEU ILYA BELARUS 2
KUNITSKI MAKSIM BELARUS 3

OVER ALL WINNER
MARTINKOVA EVA

DISABLED CHAMPIONSHIP
Disabled Category 1
Competitor's Name Country Place 
IZMAILOV NIIAS NO COUNTRY REPRESENTED 1
ROSSOMAKIN ALEKSANDR NO COUNTRY REPRESENTED 2
SYSOI YAUHEN BELARUS 3

Disabled Category 2
Competitor's Name Country Place 
BRATCHENIA VIKTAR BELARUS 1
BULAVIN ALIAKSANDR BELARUS 2
MIRONOV NIKOLAJ LITHUANIA 3

WFF-WBBF Secretary General
Jolanta Mileriute

WORLD BODYBUILDING FEDERATION
EUROPE CHAMPIONSHIP AMATEUR 
Mai 24, Bobruisk, Belarus
(over 200 participants from 19 countries; only first 3 Places)
WOMEN
Classic Bodybuilding Category
Competitor's Name Country Place 
TOLEDO YAMILA VANESA ARGENTINA 1

Performance Bodybuilding Category
Competitor's Name Country Place 
KARCHEUSKAYA YULIYA BELARUS 1
GRICIUTE IEVA LITHUANIA 2
Athletic Bodybuilding Category
Competitor's Name Country Place 
KAZLOVSKAYA VALIANTSINA BELARUS 1
BOBROVA ANDZELIKA LITHUANIA 2

Super Athletic Bodybuilding Category
Competitor's Name Country Place 
KURSANOVA ELENA RUSSIA 1

OVER ALL WINNER
KAZLOVSKAYA VALIANTSINA

MEN
Classic Bodybuilding Category 1
Competitor's Name Country Place 
SPASOKUKOCKIJ JURIJ UKRAINE 1
PROZOROV ALEKSANDR RUSSIA 2
DAUHASHEI SIARHEI BELARUS 3

Classic Bodybuilding Category 2
Competitor's Name Country Place 
FARHADI DARUSH IRAN 1
BRYANTSEV EVGENY RUSSIA 2
KARBALAEI HASSANI MOJTABA IRAN 3

Classic Bodybuilding Category 3
Competitor's Name Country Place 
KRIVCHIKOV DMITRIY RUSSIA 1
HULKO MIKALAI BELARUS 2
VOLODINS DENISS LATVIA 3

Performance Bodybuilding Category
Competitor's Name Country Place 
SOBALEU ALIAKSANDR BELARUS 1
ROKASHKOV VIACESLAV RUSSIA 2
SEVCHENKO EDUARDS LATVIA 3

Athletic Bodybuilding Category
Competitor's Name Country Place 
MISEIKIS ARVYDAS LITHUANIA 1
KUZNECOV VASILIJ RUSSIA 2
GHOLAMI MOHAMMAD IRAN 3

Super Athletic Bodybuilding Category
Competitor's Name Country Place 
BORSAN ALIAKSANDR BELARUS 1
KOTUNOV SERGIY NO COUNTRY REPRESENTED 2
LUKAVETS ILYA BELARUS 3

Extreme Bodybuilding Category 
Competitor's Name Country Place 
MORRAVEJ HAMED IRAN 1
KUPRASH VIACHESLAU BELARUS 2

OVER ALL WINNER
MORRAVEJ HAMED

JUNIOR CHAMPIONSHIP
WOMEN
Category 16 Years
Competitor's Name Country Place 
FRANK ALESYA BELARUS 1
HRYSHANAVA YULIYA BELARUS 2
GUBINA GALYNA UKRAINE 3

Category 18 Years
Competitor's Name Country Place 
GRICIUTE IEVA LITHUANIA 1
HAMOVA MARINA SLOVAKIA 2
LEBEDYNSKA VIKTORIYA NO COUNTRY REPRESENTED 3

Category 21 Years
Competitor's Name Country Place 
BRYLEUSKAYA VERANIKA BELARUS 1
NARBUTAITYTE KRISTINA LITHUANIA 2
BOBROVA ANDZELIKA LITHUANIA 3

OVER ALL WINNER
BRYLEUSKAYA VERANIKA

MEN
Category 18 Years
Competitor's Name Country Place 
ISACHENKA SIARHEI BELARUS 1
POLIAKOV SERGEJ RUSSIA 2
YUKHNAVETS ULADZISLAU BELARUS 3

Category 21 Years
Competitor's Name Country Place 
LUKAVETS ILYA BELARUS 1
KSIANZOU ALEH BELARUS 2
ALTUHOV ALEKSANDR RUSSIA 3

OVER ALL WINNER
LUKAVETS ILYA

SENIOR CHAMPIONSHIP
MEN
Category over 40 Years 1
Competitor's Name Country Place 
KUPRASH VIACHESLAU BELARUS 1
PUNACH ANATOLI BELARUS 2
BAHATYROU ANDREI BELARUS 3

Category over 40 Years 2
Competitor's Name Country Place
  MISEIKIS ARVYDAS LITHUANIA 1
CHVYREV ALEKSANDR RUSSIA 2
VASILYEU HENADZI BELARUS 3

Category over 50 Years
Competitor's Name Country Place 
ROKASHKOV VIACESLAV RUSSIA 1
KOTUNOV SERGIY NO COUNTRY REPRESENTED 2
LAHOIKA ALIAKSEI BELARUS 3

Category over 60 Years
Competitor's Name Country Place
  JAVDANIKHALIFEH HOSSINE IRAN 1
MUVHARSKYI DMITRO UKRAINE 2

OVER ALL WINNER
ROKASHKOV VIACESLAV

PAIRS CHAMPIONSHIP
Classic Bodybuilding Category
Competitor's Name Country Place 
MARTINKOVA EVA,HVILA LUKAS SLOVAKIA 1
HAMOVA MARINA,GABORIK MICHAIL SLOVAKIA 2

Athletic Bodybuilding Category
Competitor's Name Country Place 
KAZLOVSKAYA VALIANTSINA,SOBALEU ALIAKSANDR BELARUS 1
BOCHAROVA LANA,SPAKOKUKOCKIJ JURIJ RUSSIA 2

WFF-WBBF International Secretary General
Jolanta Mileriute